BLW – BABY LED WEANİNG NEDİR?

BLW; bebek için kocaman bir kase içinde her şeyi barındıran (pekmez, yumurta sarısı, tereyağ, ekmek v.s) püre veya lapa haline gelmiş yiyeceği hazırlayıp bebeğin ağzına kaşıkla tıkmamak demek.. Ayy insan yazarken bile bir tuhaf oluyor ve o bebeğin yerinde olmak istemezdim diyor..

Neyse BLW; bebeğin kendi kendine beslenmesine yardımcı olmak, rehberlik etmek mantığına dayanıyor. Yemek yemeyi yürümek, emeklemek gibi bir eylem olarak kabul ederek çok da kasmamak gerek diyor aslında.. Bebeğinize uygun yiyecekleri hatta sizin yediğiniz yiyecekleri yiyebileceği şekilde sunun ve ağzına tıkıştırmayın, o halledecektir diyor. Başlarken; bebeğinize güvenmek, panik olmamak ve etrafı biraz kirleteceğini kabul etmek ve sabırlı olmak gerekiyor. Unutulmaması gereken en önemli şey; amaç bebeği beslemek değil ona ek gıdaya geçişte rehberlik etmek, bu süre zarfında çiğneme kaslarının gelişmesini ve aslında belki daha da önemlisi kendi kararlarını verebilmesini sağlamak..

Kaşıkla püre şeklinde beslediğimizde çiğneme kaslarının çalışmasını engellemiş oluyormuşuz yani sindirim ağızda başlamıyormuş, direk mideye gönderiyormuşuz besinleri yani gelişimsel olarak çok uygun bir şey yapmıyormuşuz.. Kaşıkla beslemek tabii ki tercih meselesi ama zorla ağzına yiyecekleri tıkıştırıp belki de hayatta güçlü olanın herşeyi yapabileceğini işliyoruz beynine.. Bilmiyorum ama kaşıkla beslemek hele ki püre halinde beslemek her iki taraf için de işkenceye dönüşüyor bunu biliyorum..

BLW, çocuğumuzun birdenbire ”aaa ne güzel ben de yiyorum artık” demesi şeklinde olmuyor, önce öğürüyor, anlamaya çalışıyor, ilk birkaç gün geçtikten sonra önüne koyduğumuz şeyin yiyecek olduğunu algılıyor ve yavaş yavaş yeme süreci başlıyor ama yavaş yavaş.. Bu nedenle BLW demek sabır demek.. Ama sonrasında da rahatlık, mutluluk, çaktırmadan övünmek demek 🙂

BLW veya klasik besleme tamamen annenin yaşam tarzı ile alakalı ve kendi tercihi ben BLW yöntemi ile ek gıdaya geçişe nasıl karar verdim bir sonraki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden kolaylıklar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir