Ek Gıdada 6-8 Aylarda Hangi Besinler Verilir?

6-8 Aylık Dönem

  • Sebzeler
  • Meyveler
  • Yoğurt
  • Yumurta
  • Peynir
  • Et

 

Su; 6. aydan sonra başlıyoruz ve yemeklerden sonra ve gün içinde her istediğinde su veriyoruz. Biberonla vermiyoruz, tercihen bardak kullanıyoruz, sulukla da verebiliriz. Önemli olan suyu sevmesi ve içmek istemesini sağlamak.

Sebze ve Meyveler; mevsiminde pazarda en çok bulunanlardan seçiyoruz. Mevsimine göre havuç, kabak, balkabağı, kabak, brokoli, patates, elma, armut, avokado, muz hazırlama ve yeme kolaylığı açısından tercih edilebilir. 45 günlük tadım günlerinde buharda, fırında, tost makinasında damağıyla ezebileceği kıvamda günlük hazırlayıp sonrasında sebze yemeklerini üç sebze ile yağda kavurmadan az su ile pişirebiliriz, omlet yapabiliriz. Meyveleri pankeklere, kreplere ilave edebiliriz. Olgunlaşmış avokado ve muz haricinde çiğ sebze ve meyve vermiyoruz. Domates, kivi, çilek gibi gıdalar alerjik olduğu için yaklaşık 1 yaşa kadar önerilmiyor. Her yeni sebze-meyveyi üç gün kuralı ile vermeyi unutmuyoruz.

Yoğurt; 7. ayı bekliyoruz ve kaseye veya vakumlu tabakta bir kaşıkla önüne koyuyoruz ve elini daldırarak, avuçlayarak yemesini ve yüzünün gözünün yoğurt olmasını seyredip sonra da biz onu yiyoruz 🙂 Günlük pastörize şişe veya güvendiğimiz bir yerden aldığımız sütle üç günlük evde mayalıyoruz. Günde bir defa ara öğün olarak, ayran veya çorba olarak verebiliriz. Yoğurtu yemezse içine tatlandırıcı koymuyoruz, ara ara teklif ediyoruz, özellikle diş çıkarma dönemlerinde severek yiyorlar.

Yumurta; 7 aylıkken sarısını çeyrek vererek başlıyoruz, 15 gün sonra tam yumurta sarısını önüne koyabiliriz. İlk 15 gün haşlanmış yumurta olarak (sarısı tam pişecek kıvamda 5-8 dk haşlıyoruz), daha sonra sebzelerle omlet şeklinde hazırlayabiliriz. Yumurtanın beyazı için 1 yaş sonrası öneriliyor ancak çoğu doktor alerjisi olmayan çocuklarda yaklaşık 10 aylıkken verilebilir diyor, doktorunuza danışınız.

Peynir; 7,5 aydan itibaren pastörize sütten yapılmış tuzsuz peynirleri tercih ediyoruz, evde kendimiz lor veya labne yapabiliriz.

Et; Pirzola, köfte, çorbalarına-sebze yemeklerine kıyma şeklinde 7,5 – 8. aydan sonra verebiliriz, iyi bir demir kaynağı olduğu için ihmal edilmemesi gerekiyor, öncelikle kuzu eti tercih ediyoruz, dana eti 9. aya kadar önerilmiyor. Pirzola ve köfteyi yiyebilir mi diye endişelenmeyin 7,5 aydan sonra artık tutma becerileri geliştiği için dişleri olmasa da çok rahat yiyorlar. Az su ile kapağı kapalı tavada pişirince oldukça lezzetli oluyor ve genelde seviyorlar.

Balık; 8. aydan sonra, mevsiminde dip balığı olmayan balıklardan seçiyoruz. Balık köftesi, çorba veya az suyla fırında veya tavada pişirip hazırlayabiliriz.

8. aydan sonra başlayacağımız besinler diğer yazıda, kolay gelsin, sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir