Keyifli Hamilelik ve Doğum Alışverişi İçin 8 Liste

Çocuk doğurmak eskiden çok mu kolaymış acaba, bu kadar araştırma yapma olanağı olmadığı için belki de kolaylığı.. Annen, teyzen, komşundan ne gördüysen biraz belki kendi yorumunu da katarak aynısını yapıyordun, en azından bu kadar kafa yormuyordun.. Şimdi bizim çocuk yapmaya karar vermemiz olay, hamileliğimizdeki beslenme düzenimiz, dinleyeceğimiz müzikler, psikolojimiz, okuyacağımız kitaplar hepsi ayrı olay.. Çocuk doğduktan sonrasına gelemedik bile 🙂 Çünkü bilgi artık elimizin altında ve hayatımız sadece çevremizde gördüklerimizle sınırlı değil, algılarımız bu kadar açık olduğu için de çocuk doğurmadan önce, hamilelikte ve en önemlisi çocuğumuzu kucağımıza aldıktan sonra en az yanlışı yapmak istiyoruz.. Bundan belki de şu sonucu çıkarabiliriz, ailelerimiz bizi fazlasıyla sorumluluk sahibi olarak yetiştirerek iyi birşey yapmışlar, yani bu süreçte onların öngörülerini de göz ardı etmememiz gerekiyor 🙂 Bunu söylerken aynı zamanda da çocuk yetiştirmekte yenilikleri takip etmenin önemini herhalde belirtmeye gerek yok, hepimiz bu şekilde düşünüyoruz ki hamilelik ile birlikte bilgisayar başına oturduğumuzda bol bol bu tarz bloglar gezip kendimize yakın hissettiğimiz kişileri takip ediyoruz..

Ben ilk hamile olduğumu öğrendiğimde acayip korkmuştum, bana bir çocuğun sorumluluğunu almak inanılmaz zor gelmişti, şimdi iki çocuğum var 🙂 Beş yıl yenidoğan hemşireliği yaptığım halde çocuk sahibi olmak ve buna hazırlanmak bana çok karmaşık gelmişti ki çocuklardan uzakta olan bir kişinin durumunu düşünemiyorum 🙂 Sürekli bilgisayar başında oturup okuyordum ne yapmak gerekir, nasıl bir şeydir çocuk sahibi olmak..

Durum böyleyken, ilk hamileliğimde bebek için henüz hiçbir şey almadığımı 28. haftada farketmiş ve ben ne almam gerektiğini bilmiyorum, çocuğa ne giydireceğimi bile bilmiyorum diye oturup ağlamıştım:) Herhalde çevremdekilere de çok fikir sormadımki kimse bak şunları almalısın veya almana gerek yok da dememişti ben de bir sürü blog okuyup kendime alınacaklar listesi yapmıştım ikinci hamileliğimde de tecrübe ile listemi revize ettim. Benden sonra hamile kalan arkadaşlarımla listemi paylaştım ve buraya da koyayım ki o kadar uğraş ve gözyaşı sonucu hazırladığım liste başkalarına da fayda sağlasın dedim 🙂

Listemi sekiz başlık altında topladım;

Annenin hamilelik ihtiyaçları ile başlayan oldukça kapsamlı, uzun bir yazı dizisi oldu ama aklınızda soru işareti kalmasın, bunu aldık ama nasıl, niye kullanacağız, hangi siteleri takip edelim, kendimiz için ve bebeğimiz ne yapalım gibi sorulara da yanıt bulmanızı istedim.

Yazı dizimiz başlıyor, keyifli bir hamilelik süreci ile birlikte keyifli okumalar diliyorum, sevgiler 🙂  İlk yazı için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir