Hamilelikte Kozmetik Kullanımı ve Çatlakların Önlenmesi İçin Neler Yaptım?

Hamile ihtiyaçlarını yazarken bunu atladığım farkettim, nasıl atlarım en önemli konulardan biri halbuki 🙂
Hamile olduğumu öğrendiğim an panik halinde eczaneye gittim ve doğal içerikli bebeğime zararsız vücut nemlendiricisi, yaz geliyor güneş kremi, eee ojeler de riskli zararsız oje, asetonsuz oje çıkarıcı derken ciddi bir alışveriş yaptım. Biraz abartılıydı belki ama çocuğumu anne karnında kimyasallara maruz bırakmayayım onu korumalıyım hissiyatı hamile olduğumu öğrendiğin an başladı. Alışverişimde büyük ve güvenilir bir eczane olan Su Eczanesi’ni tercih ettim ve alışverişimi onların tavsiyeleri ile yaptım. Nemlendirici olarak vücudum ve yüzüm için Darphin kullandım, güzeldi. Diğerleri yine eczaneden aldığım dermokozmetik ürünlerdi, makyaj malzemelerimi fondötenle-pudra kullanmadığım için değiştirmedim, eskileri kullandım.
Asıl stres 3. 4. ayda çatlak oluşmasını istemiyorum, annemin çok çatlağı olduğu için genetik yatkınlığım var en azından az bir çatlakla hamileliğimi bitireyim arayışı ile başladı.
Hamilelikte çatlak oluşum nedenleri; hormonal değişim, kilo artışı ile gerilen derinin kuruyup gerginleşmesi ile genetik faktörlermiş. Ancak uzmanlar dengeli beslenme, bol su içme, sigara, çay, kahveden uzak durma, kilo kontrolü ve bol nemlendirme ile çatlak oluşumunun engellenebileceğini veya azaltılabileceğini söylüyorlar.
Ben şanslı mıydım yoksa çatlaktan korktuğum için kilo kontrolü haricinde dikkat edileceklere uyduğum için mi bilmiyorum ama hiç çatlağım olmadan iki hamileliğimi de tamamladım.

Peki neler yaptım ve nasıl yaptım?

  • Bol su; hamileliğim boyunca günde 2,5-3 litre su tükettim, ben zaten normalde de az su içen biri değilim ama gün içinde çay, kahve tüketimim iş dolayısıyla oldukça çoktu. İş yerindeki görevlimize odaya her çay getirdiğinde bana su getirmesini rica ettim, böylelikle günde 10 bardak suyu garantilemiş oldum.
  • Çay-kahve; bu şekilde çay, kahve tüketimimi de sınırlandırmış oldum, sabah bir bardak çay, bazı günler günde bir türk kahvesi içtim.
  • Dengeli beslenme; toplu yerde yemek yiyorsanız ve yağları sizi rahatsız ediyorsa öğlen için zaten çözüm bulmak zorundasınız. Açlık şekerim düşük olduğu için her sabah evden çıkmadan yulaf, süt, kuru meyve, ceviz-badem karışımını yiyordum, iş yerine de yumurta, peynir, zeytin, yeşillik ekmek götürüp günde iki defa kahvaltı yapıyordum bunu her ne kadar diyetisyenim onaylamasa da dayanamıyordum ve aldığım kilolara razı oldum 🙂 Öğlenleri için de evden mutlaka yemek ve salata taşıyordum bir de öğleden sonrası için meyve-yoğurt ve çekmecemde kuru meyvelerim, ceviz-fındık-bademim 🙂 Akşamları da sebze, et, balık şeklinde biraz çokça ama dengeli 🙂 bir beslenme ile hamileliğimi 18 kilo ile tamamladım 🙂 Bence her akşam bisküvili çikolatalı tatlı yapıp sıcak sıcak yemeseydim kilo kontrolü de sağlayabilirdim 🙂
  • Sigara; kullanmadım.
  • Nemlendirici; benim gibi krem sürmeyi unutan biri için şaşırtıcı bir şekilde her gün üşenmeden, nemlendirici ve yağlarımı 4. aydan itibaren sürdüm.

Nemlendirici olarak kullandıklarım;

Mustela, Lierac, Sebamed kullandım ama Alpin Premama fiyatıyla, miktarıyla, nemlendirmesi ile en memnun kaldığım ürün oldu.
Alpin Premama Gebelik Dönemi Çatlak Kremi-Rebul Eczanesinin sahibinin kızı için yapıp sonrasında üretimini yaptığı bir ürün. Ben çok memnun kaldım, nemlendirmesi çok iyiydi ve yapışkanlık hissi yapmadı sadece masajla göbeği severek emilimini sağlamak gerekiyordu bu da oldukça keyifliydi. Akşamları yatmadan önce sürüyordum.
Badem Yağı; sabah hızlıca sürüyordum.
Bio-Oil; bunu da arada badem yağına alternatif olarak sürdüm, memnundum.
Ayrıca, 8. aydan sonra doğum sonrası meme ucu çatlaklarını önlemek için Lansinoh Göğüs Kremi kullandım ama hiç etkisi olmadı, yara yine oldu. Bunu başka bir yazımda ayrıntılı yazacağım 🙂
Görüldüğü üzere bu kozmetik konusunda ve çatlak konusunda biraz fazlaca takıntılı davrandım ve tüm hamileliğim boyunca göbeğimde çatlak oluşuyor mu diye izledim. Sonuçta çatlaklarım olmadı, memnunum. Bu kadar uğraşıma rağmen çatlaklarım olsa ne yapardım, kaderimmiş diyip çocuklarımdan kalan izlerim diyerek severdim 🙂
Sağlıklı, keyifli bir hamilelik geçirmenizi dilerim, sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir